Apskats par LIKA rīkoto 2015.gada konferenci Silarājos

2015.gada 20.oktobrī LIKA rīkoja gadskārtējo kaņepju nozares konferenci Silarājos, Ikšķiles novadā. Bija saradušies interesenti no visas Latvijas (Krāslava, Aizpute, Koknese, Cēsis, Skrīveri, Pierīga u.c.), kā arī kaņepju speciālisti no Francijas  un Lietuvas.

Kaņepju nozares 2015.gada kopsavilkums Eiropā.

Kaņepju audzēšanas apjomi Eiropā 2015.gadā dubultojās salīdzinājumā ar 2014.gadu. Flagmanis joprojām ir Francija ar saviem ~16000ha. Strauji kaņepju audzēšana un izmantošana ir pieaugusi Lietuvā, Čehijā, Slovākijā, Itālijā, Nīderlandē u.c. sasniedzot ~2000ha katrā valstī.

Pateicoties kanabinoīdu (CBD) esamībai kaņepēs (Canabis Sativa), kaņepju esence pēc ārvalstu speciālistu atzinumiem un pētījumiem ir pieprasīta cilvēka uzturā, kā imūnsistēmu uzlabojošs, epilepsiju un vēzi iekapsulējošs ārstniecības līdzeklis. Amerika 30-tajos gados iznīcināja kaņepju nozari un Amerikā šobrīd tiek legalizēta industriālā kaņepe un atļauta audzēšana, jo amerikāņu ārsti un sabiedrība ir nonākusi pie atziņas, ka, lai mazinātu neveselīgās pārtikas ietekmi uz cilvēka imūnsistēmu ir jādara neatliekamas lietas. Viena no lietām ir pārtikā lietot kaņepju produktus (eļļu, aizdaru, proteīnus, tēju, kaņepju pienu, CBD esenci u.c.), kuri neitralizē pārsātinātos taukus un samazina aptaukošanos. Plašāka informācija ir pieejama LIKA facebook lapā.

Lietuva (www.satimed.eu) ir pirmā valsts Eiropā, kura ir sertificējusi kaņepju esences ražošanu un eksportē to gandrīz 100% uz ASV.

Čehija plašā sortimentā ražo kaņepju eļļu, proteīnus, bakaleju, alu u.c.

Latvijā ar kaņepju produktu (eļļa, proteīni, barība sīkdzīvniekiem un zivīm) ražošanu pārtikai nodarbojas SIA Transhemp (www.transhemp.lv) Z/s Adzelvieši jau vismaz 15 gadu ražo Kaņepju aizdaru. SIA Zalers Krāslavā veiksmīgi cep kaņepju maizi. Visā Latvijā mājražošanas apstākļos tiek ražota kaņepju tēja, kaņepju piens un saldējums. Pieminēšanas vērts ir kaņepju piens, kuru mēs katrs varam pagatavot mājas apstākļos un tas ir absolūti vegāns, neizraisa nekādas alerģijas.

Tuvākajā laikā Latvijā gatavojas atvērt Kaņepju ekstrakcijas ieguvi Rīgā.

Turpinās un paplašinās kaņepju šķiedras un spaļu izmantošana autobūvē un celtniecībā. Šeit jāatzīmē Šveice, Nīderlande, Lielbritānija, Īrija un Latvija. Mūsu pašu SIA Hemp Eco Systems Latvia (www.hempecosystems.lv) veic māju būvniecību no kaņepju spaļu betona. Darbībai paplašinoties , viņi pirmos pasūtījumus veic jau Lietuvā un Igaunijā. Šeit gan jāatzīmē viena problēma, mums Latvijā nav Eiropas standartiem atbilstoša kaņepju stiebriņu pirmapstrādes rūpnīca, kura ražotu kvalitatīvu šķiedru un spaļus, savukārt kurus varētu izmantot SIA Hempecosystems māju būvniecības tehnoloģijās. Nākas spaļus ievest no Nīderlandes vai Francijas. Aicinam uzņēmīgus cilvēkus būvēt kaņepju pirmapstrādes rūpnīcu Latvijā un zemniekiem būtu iespēja piegādāt kaņepju stiebrus no saprātīga attāluma.

Šobrīd esošās vai topošās pirmapstrādes iekārtas pēc LIKA datiem ir Preiļos, Rēzeknē, Elejas, Limbažu un Skaistkalnes pusēs. Tomēr jāatzīst, ka pārstrādājamo stiebriņu apjoma nepietiekamība un tehnoloģisko pārstrādes līniju kvalitatīvo rādītāju nepilnības neļauj tām darboties regulāri un pilnvērtīgi.

Konferences dalībniekiem (kopskaitā virs 35 ) bija iespējas pārliecināties dabā par kaņepju audzēšanas pareizajām un nepareizajām tehnoloģijām (augsnes sagatavošana, izsējas normas, mēslošana, novākšana, iegūstamie produkti).

Izvērtējot situāciju kaņepju produktu tirgū konferences dalībnieki tika aicināti pieteikties kaņepju sēklu iegādei 2016.gada sējai. Tiko esam saņēmuši vēstuli no Francijas kaņepju ražotāju federācijas ( LIKA ir Federācijas korekts sadarbības  partneris jau no 2010.gada) ar lūgumu LIKA savlaicīgi , līdz 30.novembrim, pieteikties kaņepju sēklu piegādei. Aicinu katru potenciālo vai esošo kaņepju (Canabis Sativa) audzētāju rakstīt uz guntis.vilnitis@gmail.com , norādot vēlamo sēklu daudzumu un šķirni. Prognozējamā sēklas cena Latvijā varētu būt ap 7.00euro/kg (maisā ir 25kg). Apmaksas nosacījumi tiks atrunāti slēdzot mūsu savstarpējo līgumu un provizoriski tas varētu būt : 10% decembrī un atlikušie 90% februārī. Tas ir saistīts ar pieprasījumu un šogad franči pieprasījumu nodrošināja tikai partneriem, kuri bija pieteikušies līdz janvārim.

Papildus informāciju varat iegūt mūsu mājas lapā www.lathemp.lv , LIKA facebook lapā un žurnāla Saimnieks š.g. septembra numurā.

Sekmīgu gada nogali un kaņepēm ražīgu 2016.gadu!

This entry was posted in Bez tēmas. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *